Portál Navigáció


Portál al-navigáció


MORZSÁK

TARTALOM:Az informatikai tárca a k+f mellett

Cikk:

Az informatikai minisztérium a költségvetésének egytizedét fordítja kutatás-fejlesztésre a jövőben - mondta Kovács Kálmán csütörtökön az MTA SZTAKI épületében tartott sajtótájékoztatón.
A szaktárca munkájának tavaly szeptemberi érdemi beindulása óta a különböző tudományos szervezetekkel kötött együttműködési megállapodások alapján 2,5 milliárd forintról, a minisztérium k plusz f pályázatai révén 1,4 milliárd forintról, az űrkutatás támogatásával pedig 450 millió forintról született döntés. A minisztérium augusztus 28-án írja ki az innovatív technológiák fejlesztését támogató pályázatait 400 milliós kerettel, a pályázatokat szeptember végéig kell leadni - mondta el Bakonyi Péter, az IHM helyettes államtitkára. A minisztérium megalakulása óta összesen 4,26 milliárd forintot fordított kutatási-fejlesztési feladatokra.
Kihasználják a számítógépek holtidejét
Inzelt Péter, a SZTAKI igazgatója több, folyamatban levő projektről számolt be, ezek egyike az informatikai tárca támogatásával működő Grid-projekt. A Grid lényege, hogy nagy számítási igényű feladatokat megosztva adnak ki a világ egymástól távol levő pontjain működő számítógépekre. A gépek a kihasználatlan processzoridő felhasználásával végzik el a számításokat, majd az eredményeket visszaküldik a feladónak.
A SZTAKI-n belül megalakult a Grid kompetencia központ, amelynek a tagja a NIIF, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az ELTE, a közeljövőben pedig a KFKI is csatlakozik a csapathoz. A kutatáson kívül a központnak támogató feladata is van, ha az országban valahol Grid-rendszereket hoznának létre, itt segítséget, tanácsokat, szoftvertámogatást kaphatnak a munkához.
Magyarországon több egyetemen és kutatóközpontban fut Grid-projekt. Hazánk részt vesz a Genfi Atomkutató Központ Grid-projektjében is: a központ 2006-ban nagyszabású nukleáris kísérletsorozatot indít, az ehhez szükséges adatok milliárdjainak feldolgozásában Európa összes országa részt vesz.
A Grid-rendszereket az adatbiztonság miatt valószínűleg sem bankok, sem katonai szervek nem fogják használni, fő alkalmazási területei geológiai, biokémiai, meteorológiai kutatások lesznek. A jövő kutatóintézetei virtuális intézetek lesznek - tette hozzá Kroó Norbert, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára.
Lebukhatnak, akik összeollózzák a diplomamunkát
Kovács László, a SZTAKI osztályvezetője többek közt a KOPI programot emelte ki, amely lényegében egy szöveges dokumentumok összehasonlításával működő plágiumkereső szolgáltatás. Számos professzor küzd ugyanis azzal, hogy disszertációkban és diplomamunkákban gyakran szerepel forrásmegjelölés nélküli információ. A jövőben lehetőség lesz rá, hogy a rendszer önműködően feljegyezze, hogy az adott gondolatot vagy tudományos értékű információt ki szülte meg, ki fejlesztette tovább. A munka elméleti szakasza lezárult, a rendszerépítés után a szolgáltatás a jövő év közepén jelenhet meg a weben - mondta az osztályvezető.
Ugrás vissza Ugrás vissza...
median